Street workout. Znacie uliczny sport? - ROSOMAG.PL
street workout

Street workout. Znacie uliczny sport?

Street workout, kalistenika czyli…uliczny trening. Street workout jest również nazywany "street-fitness" albo "ghetto workout" (czasem uznawany jako gatunek street workout) to ćwiczenia fizyczne wykorzystujące własną masę ciała i proste przyrządy

Street workout

Street workout znany jest na całym świecie i dostępny praktycznie dla każdego. Pozwala poprawić kondycję i rozwijać różne partie mięśni bez zbyt dużego obciążenia serca. I co ważne, wykonuje się je na świeżym powietrzu. Podstawowe ćwiczenia workout’owe to  pompki, podciągnięcia i dipy oraz typowo gimnastyczne jak front lever, back lever i planche.

Już starożytni trenowali workout…

Uważa się, że w okresie ZSRR (głównie Łotwa) narodziła się tradycja ćwiczeń na  poręczach, trzepakach i innych konstrukcjach. Pręty, drabiny w pobliżu stoczni i umieszczano obok budynków mieszkalnych. Do dzisiaj praktyka ta została zachowana, jednak dzisiaj regulowana jest przez przepisy prawa. Powstają specjalne place z drążkami do street workoutu.

Jednocześnie podobna tradycja ćwiczeń fizycznych rozwijała się także w krajach Europy Zachodniej, Ameryki Południowej (szczególnie Kolumbia) oraz USA. Stamtąd właśnie pochodzi nazwa „ghetto workout”, bowiem w dziedzinie tej wyspecjalizowali się głównie mieszkańcy dzielnic wielokulturowych. Rozwój komunikacji międzykulturowej, przede wszystkim za sprawą internetu sprzyjał wymianie doświadczeń między sportowcami ze Wschodu i Zachodu. Popularne stało się zamieszczanie filmów na youtube z popisami i sztuczkami mistrzów workout’u, na przykład Denisa Minina czy Hannibala for Kinga. Video z ich popisami poniżej:

Street workout ma jednak dużo starszą tradycję. Już w starożytności znany był pod nazwą kalistenika (stgr. καλὸς σθένος kallos sthenos – „piękno i siła”). Uprawiali ją Grecy i Rzymianie, a – jak donosi Herodot – Spartanie trenowali ją przed bitwą pod Termopilami. Podobne ćwiczenia wykonywali żołnierze armii Bliskiego Wschodu oraz europejscy giermkowie zamierzający zostać rycerzami. Mówiono, że ma ona pozytywny wpływ na układ krwionośny człowieka. Oprócz tego kształtuje mięśnie, równowagę, zwinność i koordynację.

Na przestrzeni wieków żyło wielu atletów i siłaczy, którzy opisywali podobne ćwiczenia. Z czasem kalistenikę częściowo wyparła gimnastyka i kulturystyka. Jednocześnie jednak stała się ona popularna pod nazwą street workout, który doczekał się w XXI wieku mistrzostw świata. Po raz pierwszy odbyły się one w dniach 27-28 sierpnia 2011 w Rydze na Łotwie. Organizacją mistrzostw zajmuje się World Street Workout & Calisthenics Federation.

Jak zacząć?

Trening należy zacząć od prostych ćwiczeń, takich jak brzuszki, mostki, pompki, aby wzmocnić mięśnie. Najlepiej w grupie. Najlepiej z trenerem. W wielu miastach obecnie powstają nowe organizacje takie jak Street Workout Warszawa i większe - Street Workout Polska. Powstają różne inicjatywy popularyzujące wiedzę na temat kalisteniki (warsztaty, seminaria) oraz regionalne zawody (mistrzostwa krajowe i międzynarodowe). W Polsce od 4 lat organizowane są tzw. Street Workout Poland Championships, czyli nieoficjalne Mistrzostwa Polski.

fot. tyt. pinterest.com

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀