Szafing to spotkanie towarzyskie, podczas którego wymienia się ubrania, zyskując „nowe” i pozbywając się jednocześnie tych, które się już znudziły, niepotrzebne zalegają w szafie. Wymiana jest za darmo. Jakie to proste i przyjemne!
Co to jest szafing?
Bez względu na porę roku, każda kobieta znajdzie powód, by odnowić swoją garderobę. Nie muszą być to „nówki” czy ostatni krzyk mody, zakupione w galeriach handlowych – wręcz przeciwnie. Chodzi przecież o to, by zdobyć nowy ciuch, czyli taki jakiego jeszcze nie miałam! Szafing to jakby połączenie spotkania towarzyskiego z zakupami na pchlim targu, ale za darmo. Przynosi się ubrania i dodatki, których już się nie nosi, i wyszukuje dla siebie coś nowego od innej oferentki. Szalenie inspirujące! Szansa, by znaleźć ciekawy okaz torebki, butów, unikatową biżuterię, część garderoby, oryginalną kreację, której nikt inny mieć nie będzie! To genialny sposób przewietrzenia własnej szafy (może nawet w ramach słynnych „przedświątecznych porządków”), w której przecież już ciasno i aż ciemno od nienoszonych ciuchów! Ten „sztuczny tłum” odzieży nie padnie ofiarą moli – zniknie po szafingu i będzie radował kogoś innego! Nielubiane, nienoszone, „wyrośnięte” ubrania są wspaniałym artykułem na wymianę. Rzecz, do której nie mamy już przekonania może przecież dodać urody komuś innemu…
Co najlepsze w szafingu, a czego próżno szukać na shoppingu (chyba, że na zakupy wybierzemy się z przyjaciółką) – to wspaniała atmosfera, jak na towarzyskim przyjęciu. Nowe koleżanki z pewnością podsuną fajne pomysły, podpowiedzą co, z czym i jak nosić. To po prostu świetna zabawa dla każdej dziewczyny, kobiety! Warunkiem wymiany jest, by rzeczy były czyste i w dobrym stanie. Organizatorki szafingu wybierają dowolne miejsce – może to być klub osiedlowy lub czyjeś obszerne mieszkanie. Ważne, by informacja obiegła dużą ilość znajomych (najlepiej zrobić to zatem za pośrednictwem facebooka).
Jak zatem przygotować się do szafingu? Oto kilka rad:
• Przejrzyj swoją szafę i wybierz rzeczy, których nie nosisz.
• Ubrania i dodatki upierz, odśwież, nie wybieraj uszkodzonych, mocno i nieusuwalnie zabrudzonych.
• Jeżeli naprawdę piękny ciuch ma jakiś feler – można to napisać na etykiecie dołączonej do odzieży. Być może ktoś zainteresowany będzie wiedział jak ją naprawić.
Szafing a ekologia
Takie ciuchowe wymiany, poza wymiarem praktycznym, elegancko wpisują się w ekologiczną ideę „wielorazowego użytku”. To więc też sposób na ochronę środowiska. Wielu z nas wyrzuca ubrania, a przecież mogą one służyć innym. Wymiana ubrań jest nie tylko proekologiczna, ale i ekonomiczna. Używane ubrania (dzięki temu, że były wielokrotnie prane) są pozbawione toksycznych substancji stosowanych podczas produkcji tkanin, nie uczulają więc tak bardzo. To jeszcze jeden argument za szafingiem!
Jeśli w najbliższym czasie nikt w pobliżu nie organizuje takiej wymiany, może początek grudnia jest dobrym momentem, by się tym zająć? Pogoda nie zachęca do aktywności na zewnątrz, a takie towarzyskie spotkanie połączone z tyloma korzyściami „eko-” (-nomicznymi, -logicznymi) może skutecznie uratować domowy budżet, zagrożony zbliżającymi się świątecznymi wydatkami…