torun miasto

Zwiedzanie Torunia: Wędrówka przez historię i słodkie sekrety pierników

Ostatnia aktualizacja:

Toruń to nie tylko miasto Mikołaja Kopernika i pierników. Choć są to jego niewątpliwe atrakcje. To także bardzo zabytkowe miejsce, pełne interesujących pod względem architektonicznym budowli

Posiada jedną z najpiękniejszych polskich “starówek”, choć nie tak popularną jak w Krakowie czy Wrocławiu. Nieopodal rynku pełnego kolorowych kamieniczek znajdziemy Krzywą Wieżę, a kawałek dalej wybrzeże wiślane, idealne do opalania i majowego wypoczynku. Wszędzie wokół mnóstwo piwiarni, lodziarni, pizzerii. Czas tutaj można jednak spędzić też bardzo aktywnie, ponieważ w mieście jest wyjątkowo wiele atrakcji turystycznych dla całych rodzin. Muzea, pomniki, place zabaw.

Toruń zwiedzanie

Legenda toruńskich pierników

Choć Toruń uzyskał prawa miejskie w XIII wieku, początki osadnictwa jego okolic sięgają aż paleolitu. Przebiegał tędy bursztynowy szlak. Najwięcej zabytkowych budynków zachowało się z gotyku, okresu rozkwitu miasta. Z tych czasów pochodzą też pierwsze wzmianki o toruńskich piernikach. Dawniej były one traktowane nie tylko jako przysmak, ale dzieła sztuki. W niezwykłych kształtach, bogato zdobione, pozłacane były przekazywane na dworach królewskich jako podarunki na specjalne okazje. Mieszczanie, rycerze, herby rodowe to przykłady wzorów. Przepis na nie był chroniony zawodową tajemnicą.

pierniki toruńskie

Samo słowo “piernik” pochodzi od nazwy sprowadzanej ze wschodu przyprawy “pierna”, którą dodawano do ciasta z mąki i miodu.

Słynne “Katarzynki” to podobno owoc miłości jednego z czeladników do córki mistrza piernikarskiego. Inna legenda mówi, że święta Katarzyna piekąc pierniki ratowała ludzi przed głodem. Istnieje też tradycja, że w święto Katarzyny 25 listopada rozpoczyna się wypiek pierników, który trwa aż do końca karnawału. Dlaczego tak długo? Podobno im dłużej leżakuje ciasto, tym lepszy piernik. Istnieje zwyczaj, według którego o narodzinach dziewczynki wyrabiano ciasto, z którego pieczono później pierniki stanowiące jej posag. Oznacza to, że ciasto leżakowało kilkanaście lat…

W XIX wieku wraz z rozwojem techniki zaczęła zanikać tradycja ręcznego wyrobu pierników, zastąpiła ją produkcja fabryczna. Dzisiaj możemy jednak nadal przebierać i wybierać… Całuski, Uszatki, Flisaczki, Katarzynki i Serca z różnymi rodzajami nadzienia.

Co warto zobaczyć w Toruniu? Zwiedzanie Torunia

Toruń zwiedzanie - fontanna Żabka

W samym centrum zobaczymy gotycki Ratusz Staromiejski, kościół Mariacki i katedrę Świętojańską, a także pomnik Mikołaja Kopernika, najsłynniejszego mieszkańca miasta.

Jest tu także Pomnik Filusia, którego koniecznie pogłaskajmy – podobno przynosi to szczęście. Jest również zabawny pomnik osiołka, fontanna z żabkami i blaszany kot. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o piernikach toruńskich, koniecznie zajrzyjmy do Żywego Muzeum Piernika, które mieści się w centrum, przy ulicy Rabiańskiej 9Krzywa Wieża to charakterystyczna toruńska budowla stojąca nieopodal rynku. Mówi się, że stojąc przy niej równowagę utrzymać może człowiek o nieskazitelnym sumieniu… Więcej na temat wierzeń i opowieści o mieście można posłuchać w Domu Legend Toruńskich.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to doskonałe miejsce dla ciekawskich dzieciaków, podobnie jak Manufaktura Cukierków. Wieczorem obejrzyjmy koniecznie barwny pokaz fontanny Cosmopolis.

P.S. Będąc w Toruniu nie zapomnijcie spróbować lodów od Lenkiewicza!