Londyńska Tower i legenda 6 kruków - ROSOMAG.PL

Londyńska Tower i legenda 6 kruków

Tower of London kruki
fot. wikimedia.org

Jeśli kiedykolwiek wybierzecie się do Londynu: do pracy, na zakupy, na weekend, z pewnością traficie do Tower (Tower of London). To najstarsza, najsłynniejsza budowla miasta o bogatej przeszłości. I obecnie  jest ciekawa, gdyż  żyje tu 7 kruków, które mają swoich strażników! Ptaki otaczane są iście królewską opieką, chodzi bowiem o starą legendę…

Tower of London

Londyńska Tower, czyli Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości to miejsce niezwykłe. Przez to jest to największa atrakcja turystyczna. Wybudowana w 1078 r. dla Wilhelma Zdobywcy (króla Anglii i Normandii), przez sześć wieków była zamieszkiwana przez koronowane głowy. Ostatni król rezydujący w Tower, Jakub I, opuścił twierdzę w pierwszej połowie XVII w. Twierdza zawsze była pałacem i więzieniem jednocześnie. Do Tower wtrącono wiele koronowanych głów, by następnie je ściąć… Słynnymi więźniami byli tu m.in.: Henryk IV, Anna Boleyn, a w czasach bardziej współczesnych (1941 r.) - R. Hess, zbrodniarz wojenny.

Tower of London
Tower of London

Muzeum Historii Królestwa i stado kruków

Dziś twierdza jest udostępniona zwiedzającym jako muzeum. To duży kompleks murów wysokich na 30 m i grubych na prawie 4 m, upstrzony wieżami. W jednej z nich znajduje się skarbiec. Przechowuje się tu zbroje, klejnoty i insygnia królewskie z największym brylantem na świecie – Cullinanem I.

Ale najciekawszy jest fakt, że w Tower żyje stadko kruków, specjalnie tu hodowanych, by wypełnić słowa pewnej legendy. Mówi ona, że dopóki Tower zamieszkuje 6 kruków, Brytyjskie Imperium będzie trwać, a Londyn nie zginie. Zastanawiające jest, dlaczego legenda wybrała kruki na strażników Królestwa? Przecież nie mają „dobrej prasy”, nie budzą sympatii, kojarząc się z padlinożercami o śmieciarskich zapędach i złowrogim wyglądzie.

Kruki

Co więcej, kruki to nie są ptaki, które byłyby pospolitymi mieszkańcami Londynu. Trafiają do Tower albo z hodowli, albo z darowizn różnych osób. Zajmuje się nimi kilka osób, strażników. Ich zadaniem jest w zasadzie całodobowa opieka nad zwierzętami. Karmienie, czyszczenie klatek (w których kruki śpią nocą), obserwowanie ich, pielęgnacja, zapobieganie chorobom i sytuacjom nieprzewidzianym, zwłaszcza gdy ptaki wchodzą w interakcje ze zwiedzającymi.

Nowe spojrzenie

Zupełnie odmienne spojrzenie na kruki, wynikające z wieloletniej ich obserwacji w londyńskiej twierdzy przekazał w swojej książce jeden z aktualnych strażników kruków –  Christopher Skaife.

Okazuje się, że kruki są ptakami bardzo inteligentnymi. Żyją w zhierarchizowanej społeczności, mają różne charaktery, osobowości i zachowania, poczucie humoru, umiejętność obdarzania człowieka i współplemieńców emocjami o różnym natężeniu. Potrafią kłamać, oszukać, bawić się, myśleć abstrakcyjnie. Są najbardziej intrygującymi ptakami na Ziemi.

Kruk - Tower of London
Kruki są najbardziej intrygującymi ptakami | fot. historic-uk.com

I tego zdania jest także nasz rodzimy ekspert od zwierząt, Adam Wajrak, piszący od lat artykuły w GW i przy okazji też „posiadacz” kruków. Jest dużo więcej tej „kruczej” literatury, nie sposób jej wymienić, zważywszy, że to pierwszy ptak wspomniany w... Biblii.

Wiele jest mitów, legend, śladów tych ptaków w różnych wierzeniach, kulturach, cywilizacjach, w literaturze. Jeśli kogoś zainteresował temat, to proszę szukać, czytać. Można też wyskoczyć do Londynu i spotkać te wspaniałe ptaki tam, gdzie są traktowane z wielkim szacunkiem i atencją – w Tower!

UDOSTĘPNIAJĄC KREUJESZ TREND:

📩

Ciekawy artykuł? Udostępnij go i wpływaj na AKTUALNY TREND 🚀

Rosomag.pl