trzy malpy

Odkryj tajemnicę znaczenia Trzech Małp: Symbol, który zmieni twoje życie!

W sklepach z chińskimi gadżetami można kupić przeróżne figurki: smoków, starców, węży oraz… trzech małp, siedzących razem. To właśnie są te tytułowe trzy mądre małpy – jedna zasłania sobie oczy, druga uszy, trzecia – usta. Niewielu z nas wie, że symbolizują one buddyjską zasadę życiową. 3 małpki znaczenie

Te figurki są bardzo popularne, aczkolwiek na Zachodzie wypacza się ich znaczenie. Uważa się, że najstarszym przedstawieniem „małpiej” zasady: Nie widzę, nie słyszę nie mówię zła – jest rzeźba na japońskiej świątyni Toshogu w Nikko. Tradycja jednak przypisuje tę filozofię buddyzmowi, który dotarł do Japonii z Chin w VII w. n.e., a rzeźba w Nikko pochodzi z XVII w.

3 Małpki: Znaczenie Kulturowe

Trzy małpki (Mizaru, Kikazaru, Iwazaru) to znany symbol japońskiej kultury. Reprezentują one przysłowie:

* Nie patrz na zło.
* Nie słuchaj zła.
* Nie mów o złu.

Małpki te zostały pierwotnie wyrzeźbione w XVII wieku w Świątyni Toshogu. Miały one na celu przypomnienie ludziom o unikaniu negatywnych myśli i działań.

Współcześnie symbol 3 małpek jest nadal popularny w Japonii i na całym świecie. Jest on używany jako przypomnienie o tym, aby być ostrożnym w swoich słowach, czynach i myślach. Może również symbolizować ignorowanie problemów lub unikanie konfrontacji.

Trzy mądre małpy

W naszej kulturze powszechnie uważa się, że 3 małpki i znaczenie symbolizują postawę niereagowania na zło, czyli pozwalanie, by zło się działo, my mamy jedynie nie przeciwstawiać się.

3 małpki znaczenie

Znane przysłowie „3 małpki” reprezentuje ideę ukrywania lub ignorowania negatywnych informacji. Trzy małpki, zasłaniające oczy, uszy i usta, symbolizują:

Mizaru: Nie patrz na zło.
Kikazaru :Nie słuchaj zła.
Iwazaru: Nie mów o złu.

To przysłowie odnosi się do sytuacji, w których ludzie unikają konfrontacji z nieprzyjemnymi faktami lub działaniami. Może to prowadzić do negatywnych konsekwencji, ponieważ ignorowanie problemów nie rozwiązuje ich. Dlatego ważne jest, aby stawić czoła prawdzie i konstruktywnie radzić sobie z trudnościami.

Nie widzę, nie słyszę, nie mówię znaczenie

Tymczasem buddyjskie znaczenie tego symbolu – niemówienie, niewidzenie i niesłyszenie zła jest o wiele głębsze i szlachetniejsze. Nie chodzi o to, by się od zła odwracać, o tchórzliwe przymykanie oczu, lecz o to, żeby odebrać mu moc.

Nie słuchać i nie mówić złych rzeczy – bo słowa potrafią zabić. Nie oglądać złych rzeczy, nie kontemplować ich – bo podsycają w nas agresję i zło. Od zła na wszelkie sposoby należy się odciąć, by zachować swoją integralność i spokój ducha i szlachetność w postępkach. Mamy po prostu robić wszystko, aby żyć w świecie dobra i miłości, przekazywać innym i karmić siebie wyłącznie pozytywnymi emocjami. Nieustanne koncentrowanie się na złu sprawia, że ono się rozprzestrzenia!

Przykład? Przełóżcie to sobie na współczesny język mediów. Codziennie jesteśmy „faszerowani” jak kurczaki przed pieczeniem złymi wiadomościami. Słuchając radia, oglądając tv widzimy tylko wojnę, walki, podłość, złość, nienawiść. Oglądamy filmy pełne brutalności – filmy akcji, kryminały. W grach komputerowych intryguje nas jedynie przemoc, strzelanie. Nasiąkamy tym jak gąbki, nawet o tym nie wiedząc, karmimy mózg i swoje ciało tym złem, programujemy się na niszczenie, destrukcję. To ma wpływ na nasze życie, każdego dnia doświadczamy zła, bo nasze myślenie jest tak przesycone negatywnymi wiadomościami, obrazami, że tylko podobne przyciągamy do siebie.

Przeprowadzono tysiące badań, sprawdzając czy istnieje związek między przemocą w mediach, a agresywnymi postawami. Oczywiście, że ten związek istnieje. Tak więc, by żyć życiem spełnionym i szczęśliwym, spokojnym i szlachetnym wybierajmy sobie lektury, filmy, rozrywkę. Są takie, które wzbogacą nasze życie, pomogą innym. Nie oglądajmy bez końca programów złych wieści, bowiem w ten sposób chce się nad nami zapanować. Sfrustrowani ludzie mają przekonanie, że żyją w złych czasach i że ich życie musi być po prostu szare i smutne i pozbawione radości. Tymczasem takimi codziennymi wyborami sami się tego dobra pozbawiamy.

Niechaj trzy małpki podpowiadają nam każdego dnia, jak postępować, czym się w życiu kierować.