Len mielony a siemię lniane - ROSOMAG.PL
Len mielony a siemię lniane
len mielony a siemię lniane

Len mielony a siemię lniane

Dlaczego len jest rośliną wyjątkową? Jego nasiona zawierają dużo oleju, związki śluzowe, białko, kwasy organiczne,  enzymy, cenne minerały takie jak magnez, żelazo, cynk, a także błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, witaminę E, cynk, lecytynę, flawonoidy i fitoestrogeny

Właściwości lnu

Zwłaszcza olej lniany ceniony jest ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i 6, i szczególnie jest polecany osobom, które nie jadają ryb, bo poziom tychże kwasów jest w nim podobnie wysoki. Len pozytywnie wpływa na stan narządów wewnętrznych, obniża poziom lipidów, cholesterolu i cukru we krwi.

Len mielony a siemię lniane

Len mielony a siemię lniane
Popularny len mielony – jest to po prostu zmielone siemię lniane

Len to roślina, a siemię lniane to nasiona tej rośliny. Nasiona lnu czyli popularne siemię lniane stosuje się w medycynie od wieków. Działa ono zmiękczająco i osłonowo na błonę śluzową przewodu pokarmowego, ma więc zastosowanie przy chorobie wrzodowej i różnych stanach zapalnych żołądka i jelit. Ze względu na zawartość błonnika stosuje się je także jako delikatny środek przeczyszczający. Len sprawdza się także w chorobach skóry, leczeniu oparzeń i odmrożeń, stanach zapalnych dróg oddechowych.

Niektóre badania donoszą także o działaniu przeciwnowotworowym lnu. Zastosowanie siemienia lnianego podobno pozwala na przykład zahamować rozwój raka prostaty.

Siemię lniane może też wspomagać odchudzanie, ponieważ – mimo wysokiej kaloryczności – wywołuje uczucie sytości.

Zastosowanie lnu

Istnieje wiele przepisów kulinarnych z użyciem siemienia lnianego. Nasiona najlepiej spożywać na surowo. Jednak także po obróbce termicznej zachowują one wiele zdrowotnych właściwości. Siemię lniane świetnie smakuje zarówno samo,  jak i jeden ze składników potraw. Można dodawać je do surówek i sałatek oraz domowych wypieków. Można stosować całe nasiona lub też zemleć.

olej z siemienia lnianego
Olej z siemienia lnianego ma bardzo cenne właściwości dla wysuszonej skóry

W przypadku problemów z przewodem pokarmowym, najlepiej przyrządzić odwar z nasion lnu. Zalej jedną łyżkę siemienia lnianego szklanką letniej wody. Następnie gotuj przez 10 minut pod przykryciem. Odstaw do przestygnięcia, przecedź i pij 2-3 razy dziennie po pół szklanki. Na zaparcia i odchudzanie najlepsze będą całe nasiona dodawane do potraw. Olej lniany z kolei można stosować na podrażnioną i wysuszoną skórę.

Chleb drożdżowy z lnem

Składniki na 1 bochenek:

  • 40 g świeżych drożdży lub pół paczki suszonych
  • szklanka ciepłej wody
  • 3 łyżeczki siemienia lnianego mielonego
  • 2 łyżki oleju
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • łyżka soli
  • łyżka masła

Świeże drożdże rozpuszczamy w ciepłej wodzie (nie gorącej). Dodajemy pozostałe składniki. Mieszamy i odstawiamy przykryte ściereczką w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Jeśli ciasto jest zbyt rzadkie, dodajemy jeszcze trochę mąki. Ponownie zagniatamy i odstawiamy do wyrośnięcia. Wstawiamy w nasmarowanej tłuszczem formie do lekko nagrzanego piekarnika ustawionego na 180 stopni (najlepiej termoobieg).  Pieczemy ok. 40 minut aż zrobi się rumiany na wierzchu.

Smacznego!

Kobiece libido

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀