Czosnek niedźwiedzi właściwości zdrowotne | ROSOMAG.pl
czosnek niedźwiedzi właściwości
czosnek niedźwiedzi właściwości

Czosnek niedźwiedzi – właściwości zdrowotne

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ

Jeśli wybierzecie się teraz do lasu (wiem, wiem, zimę wiosną zafundował nam kwiecień i pogoda nie sprzyja takim wycieczkom…), to możecie natknąć się na pola zielonego ziela, trochę podobnego do konwalii, jednak o innych, białych kwiatach. Zresztą, rośliny te wydzielają zdecydowanie niekwiatowy zapach, przypominający jakąś przyprawę. To czosnek niedźwiedzi, właściwości cudu natury, i nie tylko dla miśków! 

Czosnek niedźwiedzi (z łac. Allium ursinum) bierze swą nazwę stąd, że faktycznie żywią się nim niedźwiedzie! Kiedy tylko wybudzą się ze snu zimowego, muszą zregenerować organizm, który wykorzystał wszystkie zapasy, zgromadzone przed zapadnięciem w sen. W tym pomaga im ziele, zwane dzikim czosnkiem lub właśnie czosnkiem niedźwiedzim. To prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, które okazują się przydatne nie tylko do regeneracji misiowego organizmu…

Czosnek niedźwiedzi właściwości zdrowotne

Dla nas będzie równie zdrowe i wzmacniające spożywanie czosnku niedźwiedziego w każdej postaci. Nie przypomina on czosnku głowiastego, którego używamy w kuchni i ziołolecznictwie. Nie ma bowiem główki, ząbków, ostrego aromatu -ma za to zielone liście o dużo delikatniejszym, czosnkowym smaku. Podobnie jak czosnek w główkach zawiera związki siarki o właściwościach antybakteryjnych i przeciwnowotworowych, ale jest ich siedem razy więcej niż w zwykłym czosnku, na tym więc polega jego wielka wartość lecznicza i odżywcza. Ponieważ siarka jest składnikiem skóry i jej przydatków (a więc włosów i paznokci), czosnek niedźwiedzi służy ich dobrej kondycji.

Czosnek niedźwiedzi właściwości zdrowotne
Czosnek niedźwiedzi (z łac. Allium ursinum) posiada silne właściwości zdrowotne

Jeszcze inny składnik jest obecny w misiowym czosnku w stężeniu dwadzieścia razy mocniejszym – mianowicie adeozyna, która korzystnie wpływa na układ krążenia, obniża bowiem stężenie cholesterolu, zmniejsza ryzyko zakrzepów i wyrównuje poziom ciśnienia tętniczego. Zapobiega ona sklejaniu się płytek krwi, rozrzedza krew i poprawia jej cyrkulację w naczyniach krwionośnych. 

Co jednak najważniejsze: czosnek niedźwiedzi zwalcza choroby nowotworowe. Zawiera pochodne alliiny, które zapobiegają miażdżycy. Stosuje się go zatem w leczeniu zakrzepowych stanów zapalnych żył głębokich.Ten rodzaj czosnku jest też skuteczny w leczeniu schorzeń reumatycznych, działa przeciwwirusowo. Zawiera witaminę A i C oraz dobrze przyswajalne żelazo (ma go 30% więcej, niż czosnek pospolity może więc leczyć anemię), a także flawonidy, saponiny. Skutecznie likwiduje pasożyty, a szczególnie drożdżaka. Stosuje się go w leczeniu bólów głowy i szumów usznych. Wykorzystywany jest również do regeneracji flory bakteryjnej jelit po kuracjach antybiotykowych.

Jednak nie namawiam Was do leśnych żniw czosnku niedźwiedziego, ponieważ jest on rośliną chronioną. Nie ma jednak problemu, by zdobyć tę wspaniałą roślinę – w sprzedaży są dostępne sadzonki,  a świeży czosnek możemy wiosną kupić w sklepach ze zdrową żywnością i na targowiskach. Sprzedawane są też przez cały rok suszone liście, które nie tracą swoich wartościowych składników.

DROGI CZYTELNIKU

Podzielisz się artykułem, który właśnie przeglądasz? To dla nas ważne 🚀

DZIĘKUJEMY - ROSOMAG.PL 💌