Mechanizm uzależnienia. Dlaczego popadamy w nałogi? - ROSOMAG.PL
twarz
mechanizm uzależnienia

Mechanizm uzależnienia. Dlaczego popadamy w nałogi?

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ

Ponad połowa społeczeństwa w tym nastolatków jest od czegoś uzależniona. Większość uzależnień stanowi duży problem dla społeczeństwa i tylko mała część nie zagraża naszemu życiu. W nałóg może wpaść każdy z nas i w każdym wieku. Najważniejsze, aby w danej chwili zdać sobie z tego sprawę i zastanowić się dlaczego tak się dzieje. Poznaj mechanizm uzależnienia

Mechanizm uzależnienia

Uzależnienia są jednym z głównych problemów społeczeństwa, a to wszystko dlatego, że żyjemy zbyt szybko. Naszym największym wrogiem jest czas. Próbujemy zdążyć ze wszystkim i jeszcze znaleźć chwile dla siebie. W dzisiejszych czasach praca jest dla nas priorytetem, która jest źródłem wielu stresujących sytuacji. Chcemy rozluźnić się i nie pokazać, że nie radzimy sobie z presją i wieloma obowiązkami. W natłoku pracy sięgamy po różne używki, takie jak: alkohol i papierosy.

Bywa też, że czasem to nie wystarcza, więc zaczynamy szukać silniejszych środków, które poprawią nam samopoczucie, w tym narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych. Ale nie tylko życie zawodowe wpływa na nasz zły stan psychiczny.

Środowisko

Ogromny wpływ na nasze zachowanie ma środowisko, czyli ludzie, z którymi się spotykamy, rozmawiamy i spędzamy wolny czas. Podświadomie szukamy akceptacji ze strony innych. Pragniemy mieć przyjaciół, którzy zrozumieją nasze plany i marzenia i na których zawsze można liczyć. Wszystko się zmienia kiedy ktoś widzi naszą porażkę, to jest już pierwszy krok, aby poczuć się odtrąconym przez innych, nie chcianym i nie kochanym.

mechanizm uzależnienia

Myślimy jak pozbyć się lęku przed odrzuceniem i o wszystkim na chwilę zapomnieć, zamiast zrozumieć, że nie zawsze musimy być idealni. Duży problem stanowi brak silnej woli. Jesteśmy podatni na wpływ innych i czasem ciężko jest odmówić. Przy namowie różnych grup społecznych, które dobrze wiedzą jak wykorzystać czyjeś załamanie, naiwność i łatwowierność, trudno jest zdobyć się na odwagę i powiedzieć głośno nie.

Mechanizm uzależnienia, a relacje z najbliższymi

Kolejnym powodem, przez który człowiek nie jest w stanie zapanować nad własnymi emocjami, są to nasze relacje z najbliższymi. Rodzina jest integralną częścią nas. To dzięki niej poznajemy czym jest świat, dorastamy i później uczymy się samodzielności.

Czasem przerażają nas różnice między pokoleniami, dlatego nie potrafimy ze sobą rozmawiać. Więź emocjonalna jaka kiedyś nas łączyła, zostaje przerwana. Szczęśliwe dzieciństwo, miłość i bezpieczeństwo to powinno być dla nas wzorem do naśladowania. Kiedy zabraknie jednej z tych rzeczy, to w tym momencie przerastają nas problemy z jakimi musimy się zmierzyć. Obawy, lęki i bezradność sprawiają, że zaczynamy szukać ucieczki od rzeczywistości. Aby na chwile zapomnieć o codzienności, to na rożne sposoby szukamy spokoju i wyciszenia.

Zazwyczaj osoby uzależnione mają niskie poczucie wartości oraz kompleksy. Jeżeli widzimy jak matka albo ojciec nadużywał alkoholu, to utożsamiamy się z tym samym,wydaje się, że taki wzorzec jest odpowiedni, bo inny nie został nam przekazany.

Trudno jest kontrolować zwyczaje i przyzwyczajenia, które powtarzamy codziennie i od kilku lat. Najważniejsze jest to, aby zawsze umieć realnie ocenić sytuację i nie bać się przyznać przed samym sobą, że słabości stały się poważną chorobą.

DROGI CZYTELNIKU

Podzielisz się artykułem, który właśnie przeglądasz? To dla nas ważne 🚀

DZIĘKUJEMY - ROSOMAG.PL 💌