Kąpiele to chyba najprzyjemniejszy sposób na urodę. Leżymy sobie w wodzie, a skóra „pielęgnuje się” sama… Może planujecie jeszcze zabalować przed końcem karnawału – zrelaksować się, wygładzić skórę zwłaszcza w miejscu, które będzie odsłonięte (dekolt, plecy, ramiona). Warto więc wypróbować to domowe spa!
Romantyczna kąpiel
Kąpiel w wannie może być naszą domową kuracją spa. Przecież zabiegi z użyciem wody to właśnie sanus per aquam (w skrócie spa). Medycyna używa na to trudniejszej nazwy fitobalneoterapia. Ponoć lecznicza moc kąpieli była znana już w starożytności – piękna i smukła Kleopatra uwielbiała pluskać się w wannie z dodatkiem ziół i mleka! Możemy więc pójść w jej ślady, zwłaszcza gdy chcemy wyglądać ładnie, zregenerować skórę i zrelaksować się. Trzeba mieć siły na zabawę i taniec. Ziołowe napary lub dodatki innych, naturalnych substancji mają zbawienny wpływ na skórę.
Moc ziół
Dobroczynne działanie kąpieli ziołowych polega na tym, że gruczoły łojowe i potowe, zlokalizowane na powierzchni skóry pozwalają na wnikanie aktywnych substancji do krwioobiegu. Na przygotowanie jednej kąpieli potrzeba na ogół 100 – 200 g suszonych ziół (meta, rumianek, lipa, szałwia itp.). Najpierw trzeba je jednak zaparzyć – zalewamy je więc wodą i gotujemy na wolnym ogniu przez 4-5 minut, pod przykryciem. Odstawiamy garnek na pół godziny, odcedzamy odwar i wlewamy do wody w wannie.
Ważne są ogólne zasady brania kąpieli uzdrawiającej:
* musimy wytrzymać w wannie od 10 do 20 minut (nie dłużej).
* temperatura wody nie powinna przekraczać 39 st. C (zbyt gorące kąpiele są niezdrowe dla serca!)
* nie używamy mydeł, żeli, płynów i pian do kąpieli!
* energicznie masujemy szorstką rękawicą lub specjalną szczotką do kąpieli całe ciało, w kierunku serca.
* kąpiel ziołową upiększającą i leczniczą stosujemy przynajmniej raz w tygodniu.
Kąpiel na mrozy
Styczeń może być zimny, w końcu jest środek zimy, więc poddawana jest działaniu niekorzystnych czynników atmosferycznych. Opatulona w coraz grubsze warstwy odzieży nie ma po prostu czym oddychać. Potrzebne jej szybkie nawilżenie i natłuszczenie! Jak to zrobić? Weź 1 torebkę ziela ogórecznika, 1 torebkę ziela krwawnika, 1 torebkę kwiatów lipy. Zioła zalej 5 litrami wrzącej wody i odstaw na 15 minut, przecedź przez gazę do wanny, a to, co pozostanie , czyli „fusy” też umieść w wannie , w zawiązanym woreczku z gazy. Nalej wody do 1/3 wanny, dość ciepłej (ok. 37-39 st. C), wejdź do kąpieli na 20 minut, a potem nie wycieraj skóry, tylko zawiń się w prześcieradło kąpielowe.
Kąpiel rozgrzewająca
Jeśli zmarzłaś, zrób sobie szybko kąpiel rozgrzewającą! Nalej do wanny wody na 1/3 pojemności, o temperaturze 37 st. C. Wlej kilka kropli olejku cedrowego, a kąpiel niechaj trwa 10-15 minut. Po wyjściu z wanny nie myj się, nie wycieraj, tylko zawiń się w prześcieradło kąpielowe i połóż na 15 minut pod kołderką lub grubym kocem.
Kąpiel łagodząca stany zapalne skóry
Jeśli chcesz pokazać plecy lub dekolt w sukience, a akurat pojawiły się tam brzydkie krosty, jest na to rada! Najpierw zrób peeling. Potem wsyp ok. 2 kg otrąb owsianych wsyp do lnianego woreczka i przez 1/2 godziny gotuj w kilku litrach wody. Taką „maź” wlej do wanny z wodą, której temperatura nie przekracza 36 st. C (to letnia temperatura). Inna wersja kąpieli łagodzącej – 2 łyżki siemienia lnianego zalej szklanką letniej wody i odstaw na 1/2 godziny. Odcedź płynną część i wlej ją do wanny. Pozostałą część kleiku możesz użyć jako… maseczki i nałożyć ją na twarz na czas pobytu w wannie…
Kąpiel wygładzająca
Do wanny wody wlewamy 3 l mleka lub maślanki albo… rozpuszczamy w wannie kubek miodu! Po takiej kąpieli można poczuć się jak Kleopatra!

Nawilżająca
Wykąp się w… krochmalu!!! Wystarczy 250 g mąki ziemniaczanej, rozpuszczonej w niewielkiej ilości zimnej wody i wlanej do 5 litrów gotującej się wody. Mieszaj, jak kisiel, do rozpuszczenia. Gorący krochmal wlej do wanny z przygotowaną wodą na kąpiel. Krochmal łagodzi podrażnienia nadmiernie wysuszonej lub spierzchniętej skóry.
Natłuszczająca
Oliwa to wspaniały kosmetyk natłuszczający skórę. Wspaniale nawet nadaje się do wszelkich masaży ciała. Kąpiele natomiast wygładzają i zmiękczają suchą skórę. Wystarczy, że do wanny z ciepłą woda dolejesz kilka łyżek oleju (nawet „kuchennego” – np. arachidowego, kukurydzianego, oliwę z oliwek). Nastepnie leżysz znów maksymalnie 20 minut i wychodzisz z wanny. Zachowaj ostrożność, bo wanna będzie na pewno bardzo śliska!
Kąpiel aromatyczna
Kąpiel z olejkami gwarantuje, że działanie będzie podwójne – przez zapach i przenikanie przez skórę. Olejki eteryczne trudno rozpuszczają się w wodzie. Trzeba je zawsze dość mocno mieszać. Pomocne być mogą naturalne emulgatory: miód, śmietana, mleko. Najlepiej wymieszać wybrany olejek w szklance np. mleka lub śmietany i dopiero taką miksturę wlewać, mieszając, do wanny. Na ogół ilość olejku potrzebna do jednej kąpieli to kilka kropli – przy olejkach cytrusowych zaledwie 2 krople na całą wannę! I należy pamiętać, że olejki mimo delikatnego zapachu działają bardzo mocno i mogą uczulać! Niektóre też niekorzystnie działają na narządy wewnętrzne, więc należy się upewnić, czy to, co wlewamy do wanny nam pomoże… Bergamotowy jest dobry na stres, różany na bóle głowy, miętowy na zmęczenie i apatię, a rozmarynowy na zmęczenie psychiczne.
fot. whiteandaverage.com