Złoto to najbardziej pożądany metal świata. Zachwyca nas jego blask, głównie w biżuterii. Ale jest jeszcze inna jego cenna zaleta: właściwości lecznicze, znane od wieków, oraz pielęgnacyjne, które wykorzystuje z kolei współczesna kosmetologia
Złoto (Aurum) jest symbolem słońca i nieśmiertelności. Ma podobno kosmiczne pochodzenie… Wykorzystywane było od tysiącleci do wyrobu biżuterii, przedmiotów sakralnych oraz użytkowych. Chyba najsłynniejszym wyrobem z czystego złota jest sarkofag Tutenchamona (waży ponoć 110 kg!). Jeśli ktoś z Was był natomiast w Azji, z pewnością widział wiele złotych posągów Buddy w świątyniach np. w Bangkoku – często są one naprawdę gigantycznych rozmiarów, ważąc tonę lub więcej – trudno mi jednak uwierzyć, że są one wykonane z czystego kruszcu…
Złoto koloidalne – właściwości
Lecznicze działanie złota na organizm znane było w Chinach już ok. 2500 r. p.n.e., ale dopiero badania przeprowadzone przez Roberta Kocha w 1890 r. potwierdziły, że cyjanek złota hamuje rozwój bakterii gruźlicy! Zapoczątkowało to medyczne badania, podjęto próbę stworzenia „złotego” leku. Złoto ma ogólnie działanie łagodzące, antyoksydacyjne, regenerujące i jest naturalnym filtrem UV. Od lat 60. XX w. wykorzystuje się związki złota (sól sodową kwasu aurotiojabłkowego) w leczeniu reumatoidalnego i łuszczycowego zapalenia stawów – w postaci iniekcji domięśniowych. Ich stosowanie jest jednak obarczone wieloma skutkami ubocznymi.
W XX wieku wprowadzono złoto koloidalne, które wykorzystywane jest w leczeniu białaczek i niektórych innych nowotworów. regeneruje, odbudowuje i równoważy siły witalne w organizmie. Złoto ma korzystny wpływ na układ pokarmowy i krążenie krwi. Koloidalne złoto jest czystym i naturalnym środkiem uzupełniającym dietę. Jest bioprzyswajalne, nietoksyczne, nie ma smaku ani zapachu. Wzmaga euforyczne uczucie dobrego samopoczucia, stymuluje funkcje organizmu, poprawia naturalną obronność i żywotność, pomaga w chorobach zakaźnych, wenerycznych, reumatycznych, w tym w artretyźmie, łuszczycy, bielactwie, cukrzycy, kolagenozy, dusznicy, padaczce, zapaleniu narządów płciowych i nowotworów. Terapia złotem jest pomocna podczas wypadania włosów, w leczeniu ropni, liszajów, kataru, stanów zapalnych oczu i wątroby. Złoto, podobnie jak srebro, miedź czy cynk działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. A to tylko niektóre przykłady działania złota | źródło: era-zdrowia.pl
Złoto w kosmetykach
W oparciu o wielowiekowe tradycje medycyny naturalnej, szczególnie chińskiej, działanie złota zaczęła wykorzystywać współczesna kosmetologia. Do upiększania stosuje się czyste złoto, które dzięki procesom mikronizacji udaje się równomiernie rozprowadzić na skórze. Uzyskuje się dzięki temu wrażenie rozświetlonej, jedwabistej, pełnej blasku cery. Badania wykazały wysoką skuteczność kosmetyków zawierających złoto w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. To dzięki obecności złota opóźniony zostaje proces powstawania zmarszczek, a już istniejące zmarszczki ulegają znacznemu spłyceniu.
Nici wiecznej młodości?
Złoto stosowane jest również w postaci nici wszczepianych tuż pod skórę. Najczęściej umieszcza się je w policzkach i okolicach żuchwy, ale także w skórze dekoltu, szyi, wewnętrznej części przedramion i ud. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Działanie złotych nici związane jest z uwalnianiem się jonów złota, które spowalniają procesy starzenia, powodują powstanie nowych fibroblastów i rewitalizują skórę. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po 2-3 tygodniach, ale najlepsze rezultaty uwidaczniają się po około 4 miesiącach i trwają przez ok. pięć lat.
Poprzez oddziaływanie kwasów, np. mlekowego, ze złota otrzymuje się formę jonową, która następnie przenoszona jest do naskórka i uruchamia mechanizm nawilżania. Kosmetyki ze złotem, wzbogacone zwykle ekstraktami z ziół, zapewniają głębokie nawilżenie skóry, usuwają przebarwienia oraz zwiększają oddziaływanie na skórę czynników bio-aktywnych. Badania wykazały wysoką skuteczność tych kosmetyków w pielęgnacji szczególnie skóry: zmęczonej, z oznakami stresu czy starzenia się. To dzięki obecności złota opóźniony zostaje proces powstawania zmarszczek, a już istniejące zmarszczki ulegają spłyceniu. Firmy kosmetyczne oferują np. kremy zawierające 24-karatowe złoto. Preparaty te przeznaczone są do pielęgnacji każdego rodzaju dojrzałej skóry. Ze względu na właściwości nawilżające kremy ze złotem mogą być stosowane również przez osoby młode, które mają suchą, atopową skórę, lub też w ogóle po lecie, gdy skóra jest nadmiernie wysuszona i zniszczona działaniem promieni UV. Zalecane są też do pielęgnacji zimą – zastosowane na noc zapobiegną nadmiernemu wysuszaniu cery przez rozgrzane kaloryferami powietrze.
Do pielęgnacji oczu polecić można żele ze złotem, niezbędne do prawidłowej ochrony delikatnej skóry wokół oczu. Stosowany najczęściej w tego rodzaju kosmetykach dodatek wyciągu z oczaru wirgińskiego, skrzypu polnego, żeń-szenia czy zielonej herbaty zapobiega zaczerwienieniom, podrażnieniom naskórka, wpływa korzystnie na zmęczony, przepracowany wzrok. Pozyskany z roślin kwas dezoksyrybonukleinowy stymulująco wpływa na krążenie żylne i limfatyczne, zapobiega tworzeniu się obrzęków i sińców wokół oczu. Żel ze złotem pod oczy jest też doskonałym kosmetykiem pod makijaż, gdyż jest beztłuszczowy.
Wygląda więc na to, że złotem możemy się ozdobić w każdym aspekcie: nie tylko kolią, pierścionkiem, bransoletą ale poprzez poprawę wyglądu skóry, jej upiększenie i odmłodzenie…
Złote tatuaże
No właśnie, skoro o upiększaniu skóry mowa, jest jeszcze jeden sposób – zamiast biżuterii tymczasowe, samoprzylepne tatuaże ze złota – naprawdę hit ostatnich miesięcy. Można nabyć za parę złoty bajeczne bransoletki, kolie – do naklejenia na skórę. Wyglądają naprawdę efektownie. Wytrzymują kilka dni, usuwa się je gąbką. Ciekawa ozdoba ciała, nie tylko na lato!
Natomiast w Dubaju, który nazwany jest stolicą złota, można ozdobić się złotymi (bądź nawet platynowymi!) tatuażami firmy Precious Skin w równie luksusowym otoczeniu – w hotelu Burdż Al-Arab (to ten w kształcie żaglowca). Podczas „zabiegu” można pokryć skórę 24-karatowym kruszcem. Złote oraz platynowe tatuaże trzymają się na ciele przez ok. tydzień.
galeria tatuaży | zdjęcia: Precious Skin