Dzień Przytulania (dziś przypada) to święto, które ma zwrócić naszą uwagę na uścisk, przytulenie jako sposób relacji międzyludzkich (a nawet międzygatunkowych :-)). Serdeczne objęcie kogoś może stać się nawet terapią uzdrawiającą duszę!
31. stycznia – Dzień Przytulania
Uścisk, przytulenie może uśmierzać ból, łagodzić depresję i lęki. Zostań więc przytulaczem – kimś kto obdarza dotykiem i sam jest przytulany. Kto może zostać ekspertem od uścisków? Każdy z nas, dosłownie. Terapeutyczne przytulanie wywołuje prozdrowotny efekt u obu stron! I to jest jego wyjątkową cechą… Dzięki przytuleniu zdrowy może stać się jeszcze zdrowszy, szczęśliwy – jeszcze szczęśliwszy, lubiany – jeszcze bardziej lubiany! Uściski nadają się po prostu dla wszystkich. Nie ma ograniczeń wieku, płci i talentu, a nawet … gatunku (wie to każdy, kto przytulał psa, kota, chomika…). Do ściskania każdy ma predyspozycje, często jedyna przeszkodą jest to, że nie umiemy wyrazić swoich uczuć.
Aby zostać profesjonalnym terapeutą-przytulaczem musisz brać pełną odpowiedzialność za to, co mówisz i robisz. Uściski, którymi się dzielisz powinny być przemyślane, pełne szacunku i opiekuńcze. Terapia ta ma bowiem charakter aseksualny. Troskliwy, przyjacielski albo wspierający uścisk zwykle różni się od uścisku, którym obdarzają siebie zakochani. Intuicyjnie rozpoznajemy tę różnicę! Ważne, by najpierw upewnić się, czy mamy zgodę na kogoś przytulenie! Co więcej – sami terapeuci też potrzebują przytulenia. Trzeba artykułować swoje potrzeby, np. „chciałabym, żebyś mnie uścisnęła, jeśli masz chęć”. Jeśli potrzebujemy więcej uścisków (lub mniej), częściej lub rzadziej, mocniejszych czy słabszych – powinniśmy o tym mówić. Musimy bowiem zrozumieć, że nie zawsze będziemy otrzymywać dokładnie to, czego chcemy i akurat nie wtedy, kiedy chcemy.
Niewielu z nas potrafi prosić o przytulenie – emocjonalne wsparcie. Często ograniczają nas więzy kulturowe, wychowanie i brak czułych gestów w dzieciństwie, co mogło skutkować niskim poczuciem własnej wartości. I wtedy może nam się wydawać, że nie zasługujemy na przytulenie ani na pokochanie…
Rodzaje uścisków:
- Tak zwane „niedźwiedzie” niosą uczucie ciepła, wsparcia i bezpieczeństwa.
- Uścisk w kształcie litery A wyraża uprzejmą troskliwość lub umiarkowaną serdeczność. Nadaje się dla nowych znajomych oraz dla nieśmiałych… Dobry na rozpoczęcie działalności terapeutycznej…
- Przytulenie policzkami jest czułe i delikatne. Odpręża, wzbudza łagodność.
- Uścisk „kanapka” przeznaczony jest dla trzech osób – trójki przyjaciół, rodziców i dziecka (w dowolnym wieku!) itp. Niesie szczególne poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza dla osoby, która znajduje się w środku „kanapki”…
- Przytulenie bokami można stosować np. podczas spaceru. Daje chwile radości.
Można wymyślać jeszcze wiele swoich własnych uścisków! Wolno je rozdawać o każdej porze dnia i w każdym miejscu. Mogą im towarzyszyć okrzyki, sapnięcia, mruknięcia, westchnienia. Po prostu – przytulaj się często, zostań ekspertem już dziś!